Kostnaderna för att flytta hela Nyköpings gymnasium till Gripenskolan sprang iväg mot 340 miljoner kronor.
Då satte politikerna ned foten.
— Det är bara att kavla upp ärmarna, säger lokalsamordnaren Jan Larsson.Om fyra år, hösten 2016, har gymnasieeleverna lämnat Tessinskolan. Då är Nyköpings gymnasium samlat i den nya, renoverade lokalerna vid Gripenskolan.
I våras presenterade SN planerna på en omfattande renovering av idrottshallen och expeditionsbyggnaden. Projekt som redan kommit igång.
Därefter väntade de riktigt stora förändringarna. Att riva, bygga om och bygga nytt. Att bygga ihop hela skolan så att inga elever skulle behöva gå utomhus under skoldagen.
En arbetsgrupp från de olika gymnasieprogrammen var tillsatt och önskemålen började strömma in. Planerna var att komma igång med bygget i januari 2014 och kostnaderna uppskattades till 200 miljoner.
Men när projektgruppen mötte politikern i kommunstyrelsen hade kostnaderna skenat i väg till 340 miljoner kronor.
Det blev backning.
— I stället skär vi bort 100 miljoner, det är bara att kavla upp ärmarna, säger Jan Larsson, lokalsamordnare på division Barn, utbildning och kultur i Nyköpings kommun.
I korthet innebär det billigare förslaget att Gripenskolans byggnader renoveras med nytt kök och matsal. Det ska vara klar till hösten 2015. Dessutom ska aulabyggnaden få en tillbyggnad som ska vara klar hösten 2016.
Redan i januari 2014 invigs den ombyggda idrottshallen och i mars den helrenoverade expeditionsbyggnaden.
Enligt kommunalrådet Urban Granström (S) finns det ingen fastlagd budget ram för Gripenskolans renovering.
— Däremot finns det en inriktning på vad det ungefär får kosta för att gymnasieskolan ska ha en rimlig hyra framöver. Investeringskostnaden i lokaler blir en hyreskostnad för verksamheten, säger Urban Granström.