Tjuvarna slår sönder en sidoruta, fiskar upp väskan med datorn och försvinner spårlöst. På tisdagskvällen hände det vid Rasta vid Nyköpingsbro och vid Burger King i Oppeby. Det är ett ögonblicks verk.
– När bilägaren kom ut från Rasta vid 20-tiden var rutan krossad och väskan med dator borta. Han var bara inne på Nyköpingsbro en kort stund, säger Johnny Rydin, förundersökningsledare vid Nyköpingspolisen.
Samma sak hände vid Burger King mellan klockan 18.30 och 20.50. Krossad bilruta och väskan med datorn borta. Polisen antar att det handlar om samma gärningsmän.
Det är bara några veckor sedan snabbmatsätare vid Max i Påljungshage och vid Burger King blev av med sina datorer på samma sätt. Tjuven eller tjuvarna är inte identifierade.
– Det finns inga övervakningskameror, det har vi kollat, säger Johnny Rydin.
Han säger också att det ju är relativt mörkt runt parkeringsplatserna och att personer på platsen inte fattar misstankar om människor rör sig runt bilarna. Polisen uppskattar eventuella iakttagelser för att om möjligt kunna sätta fast hamburgerligan.
– Det vore ju bra om någon hade sett något, säger Rydin.
Ytterligare ett bilinbrott med samma tillvägagångssätt anmäldes under tisdagen. En bilägare som lämnat sin datorväska i en parkerad bil på Ängstugevägen möttes av en krossad bilruta vid åttatiden på morgonen. Väskan med datorn var förstås borta.
– Det är bra att ta med sig väskan när man lämnar bilen, konstaterar Johnny Rydin.