Efter 30 dagars fastande är dagen äntligen här: "Pirrigt!"

Hundratals Nyköpingsbor delar glädje och samhörighet när Eid al-Fitr-firandet intog fotbollsplanen i Brandkärr.


Ubah Mohamed, Yasmin Ibrahim, Ayan Yusuf, Ayan Mahdi, Amina Guure och Haarun Adam tog plats på fotbollsplanen i sällskap av både familj och vänner.

Ubah Mohamed, Yasmin Ibrahim, Ayan Yusuf, Ayan Mahdi, Amina Guure och Haarun Adam tog plats på fotbollsplanen i sällskap av både familj och vänner.

Foto: Magnus Grimstedt

Nyköping2024-04-10 20:43

Den muslimska fastemånaden Ramadan avslutas med den stora familjefesten Eid al-Fitr.

I Brandkärr bjuder man varandra på hembakat och kramar om sina nära och kära – det är en glädjens dag.

Yasmin Ibrahim har samlats med hundratals andra på fotbollsplanen i Brandkärr under onsdagsmorgonen.

– Vi är så glada, äntligen! Jag vill önska alla muslimer Eid Mubarak – alla som firar i Nyköping men också ute i världen, säger hon.

undefined
Ubah Mohamed, Yasmin Ibrahim, Ayan Yusuf, Ayan Mahdi, Amina Guure och Haarun Adam tog plats på fotbollsplanen i sällskap av både familj och vänner.
undefined
Abdi Abyan, Rayan Adde, Raqiya Adde, Sundus Jasin, Nejma Mandi och Anisa Ahmed. Efter bönen ska de ut på stan och hälsa på människor.

Eid betraktas som en av årets största högtider inom islam. Men många muslimer går miste om möjligheten att fira – i brist på ledighet från arbetet.

– Det är en högtid som alla andra. Det klart man vill spendera dagen med familj och nära och kära, säger Ali Giana som direkt efter bönen var på väg till förskolan för att ta med sig barnen ut på dagens aktiviteter.

I Sverige betraktas Eid inte som en helgdag, till skillnad från påskdagen och juldagen. Idag får svenska muslimer istället ta ut en semesterdag för att vara lediga från jobbet, om möjligheten finns.

undefined
Eid-festen har tagit plats i Brandkärr under hela dagen. Här träffas hundratals Nyköpingsbor för att fira en av årets största högtider.
undefined
Eid al-Fitr, som infaller 1 Shawwal 1445, motsvarar i år onsdagen den 10 april 2024.
undefined
Ali Giana besökte firandet när SN var på plats.
undefined
Khalid Ismail och Mahammed Sheekh.

– Alla muslimer firar den här dagen. Efter att ha fastat i 30 dagar så är vi jätteglada att vi äntligen får äta, säger Khalid Ismail som ska gå tillbaka till jobbet under eftermiddagen för att köra taxi.

Dagarna innan högtiden brukar vara fullspäckad av förberedelser. Mat ska lagas, hemmet pyntas, kläder strykas och händer målas med hennafärg.

– Det är pirrigt! Det är en sådan bra känsla – jag känner mig fri och trygg, säger 10-åriga Nour el Hoda Mouram till tidningen.

undefined
Nour el Hoda Mouram, 10 år, "ska leka och äta god mat tillsammans med sin familj" dagen till ära.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!