I mitten av januari i år presenterade det holländska fordonsföretaget Bosal planerna på en jättesatsning i Nyköping. För 200 miljoner kronor skulle en fabrik och ett kompetenscenter anläggas i staden. Något som skulle skapa mellan 200 och 400 nya jobb.
Sedan dess har Bosal hållit tyst om var fabriken ska ligga. När tidningen har ställt frågor om lokaliseringen, har svaret från bolagets ledning varit detsamma: "Ingenting är klart".
– Vi tittar på flera olika möjligheter för tillfället, sa till exempel bolagets vd René de Wit om lokalfrågan i samband med att jättesatsningen presenterades.
Men nu kan tidningen avslöja att Bosal planerar att anlägga fabriken i anslutning till Eberspächers lokaler på Arnö. Uppgifterna finns i ett informationsmaterial som bolaget tog fram till världens största industrimässa, Hannovermässan. När mässan gick av stapeln i april deltog Bosal som utställare.
I materialet redogör Bosal för vilka anläggningar bolaget har runt om i världen. Totalt 16 anläggningar finns med och en av dem är den planerade fabriken i Nyköping.
Enligt uppgifterna i broschyren kommer fabriken i Nyköping ha en lokalyta på 3 000 kvadratmeter när den startar under 2021. Till texten finns också ett flygfoto över var anläggningen ska ligga. Det råder inget tvivel om vad fotot avbildar – Eberspächers nuvarande lokaler på Arnö.
De aktuella lokalerna hyr Eberspächer av Nyköpings kommun. Eftersom bolaget drar ned på verksamheten i Nyköping, uppstår tomma lokalytor i anläggningen, berättar Eberspächers vd Marie Wiström.
Hon kommenterar dock inte uppgifterna om att Bosal ser delar av anläggningen som sin framtida fabrik.
– Alla dessa diskussioner går via vår hyresvärd, kommunen, uppger hon.
När kommunens näringslivschef – Maria Karlsson – får höra talas om broschyren bekräftar att lokalerna på Arnö "är den primära lokaliseringen" för Bosal. Någon slutlig överenskommelse har dock inte nåtts.
– Eftersom det inte varit helt klart exakt hur Eberspächers behov ser ut framöver eller i detalj i vilken takt Bosals upprampning ska ske har vi inte kunnat göra klart. Men nu, allt eftersom alla parters behov blir tydligare, kommer vi jobba vidare i denna riktning, förklarar hon.
Tidningen har varit i kontakt med Bosals vice vd Ted Straten, som valt att inte kommentera uppgifterna.