När Jenny Karlsson tittade till sin häst i torsdags upptäckte hon att hästen skadats.
-Då trodde jag att hon hade gjort illa sig själv eller att någon av de andra hästarna varit på henne, säger Jenny Karlsson.
Men på lördagen var det dags igen.
-När jag kom fram till henne upptäckte jag att det runnit blod utmed hennes bakben. När jag lyfte på svansen stod det klart varifrån blodet kom, berättar Jenny Karlsson.
Polis och veterinär kallades till platsen. Veterinärundersökningen bekräftade att skadorna inte kunde vara självförvållade.
-Veterinären upptäckte att de svåraste skadorna satt långt inne i hästens vagina. De kan alltså inte ha uppkommit av att hästen själv skrubbat sig mot något, säger Jocke Andersson, vakthavande befäl vid Sörmlandspolisen.
Jenny Karlssons häst gick i en hage tillsammans med sju andra hästar. Ingen av de andra hästarna har skadats.
Polisen utreder nu ärendet.
- Vi ska förhöra flera olika personer och arbetar aktivt med fallet, säger Jocke Andersson.
Någon misstänkt för dådet finns ännu inte.
Uppdaterad 13:43