Högprofilerat verkstadsföretag i konkurs

Under senare år har Arne Nordströms mekaniska i Nyköping vuxit rejält. Nu har bolaget försatts i konkurs och åtta jobb hotas.

Arne Nordströms mekaniska har försatts i konkurs. "Jag hoppas hitta en köpare", säger konkursförvaltare advokat Ulf Norin.

Arne Nordströms mekaniska har försatts i konkurs. "Jag hoppas hitta en köpare", säger konkursförvaltare advokat Ulf Norin.

Foto: Roger Sundberg

Nyköping2021-11-16 06:33

Advokat Ulf Norin, som utsetts till konkursförvaltare av Nyköpings tingsrätt, hoppas att verksamheten ska kunna säljas och jobben räddas.

– Min bedömning är att det borde vara möjligt att hitta en köpare, säger han.

Arne Nordströms mekaniska grundades i mitten på 1990-talet och hade då två anställda. Sedan dess har bolaget vuxit och bland kunderna finns i dag välkända företag som Wedholms och Volvo. Verkstaden på Arnö har bland annat stor kompetens inom vattenskärning, berättar Ulf Norin.

– Vad gäller vattenskärning har bolaget för Nyköping unika maskiner och en unik kompetens, säger han.

Det var bolaget själv som under förra veckan ansökte om konkurs i Nyköpings tingsrätt. Av konkursansökan framgår att bolaget har brottats med en rad problem under de senaste två åren.

Bolaget har bland annat räknat fel på en del uppdrag. Kunden har fått ett fast pris. Senare har det visat sig att kostnaderna för uppdraget blivit högre, viket orsakat förluster. Även pandemin, maskinhaverier och sjukdom i ledningen har skapat problem.

För att tackla problemen har bolaget skurit ner på antalet anställda. Under 2020 uppgick antalet anställda till 19. I dag jobbar åtta personer i företaget. Även andra kostnader har minskats under året, berättar Ulf Norin.

– Jag bedömer att bolaget i dag är väl anpassat för den verksamhet som bedrivs, säger Ulf Norin.

Ulf Norin hoppas att en köpare ska hittas inom de närmsta tre veckorna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!