Efter fem år tillsammans med barn och barnbarn i Sverige tvingas demenssjuka Rosario Cuevas nu flytta tillbaka till sitt gamla hemland, trots att hon är helt beroende av hjälp och stöd.
Många av SN:s läsare har upprörts av Rosario och hennes familjs situation och nu väljer de att agera.
Marie Sälmark arbetar som kommunikatör på Nyköpings kommuns socialtjänst, och hon skämdes när hon fick reda på Migrationsverkets beslut.
– Cyris Bäcklin Salas, Rosarios dotter, är min lärare i spanska. När jag läste att hennes mamma skulle utvisas skämdes jag för att vi gör så i Sverige. Det handlar om en gammal och sjuk kvinna, som dessutom har haft uppehållstillstånd tidigare. Vi måste visa att vi ställer upp för Rosario och hennes familj.