"Kommunen som helhet skulle gynnas av det (en sammanslagning av kommunerna). Oxelösund, som alla små kommuner, har samma ansvar och uppgifter, men inte motsvarande resurser", motiverar en kommunchef i Oxelösund sitt svar i den enkät Södermanlands Nyheter skickade ut i maj.
Enkäten gick ut till anställda i arbetsledande befattning inom Nyköping och Oxelösunds kommuner. Enkäten gick till skolchefer, driftchefer, mark- och exploateringschefer, kanslichefer, kommunchefer.
Frågorna har kunnat besvaras anonymt.
Frågor som ställdes var om ett politiskt maktskifte i kommunen kan påverka arbetet, om man är trygg i att de politiker som styr idag ska fortsätta göra det, om yrket påverkar vad man själv röstar på och om en sammanslagning mellan Nyköping och Oxelösunds kommuner skulle gynna din verksamhet.
Svarsalternativet var "inte alls", "en del", "mycket" och "väldigt mycket".
Enkäten skickades till 281 personer. 45 svar inkom, det vill säga drygt 16 procent. Svaren ger ingen heltäckande bild, men en fingervisning om hur anställda med budgetansvar ser på sitt jobb.
80 procent av de svarande i Oxelösund anser att ett politiskt maktskifte skulle påverka deras verksamhet "en del" eller "mycket". I Nyköping svarade 35 procent "en del" och 29 procent "mycket" och 19 procent "väldigt mycket".
63 procent i Oxelösund är trygga - fördelat i olika grader från "en del" till "väldigt mycket" - i att de som styr kommunen idag fortsätter göra det. I Nyköping är också en majoritet trygga i att nuvarande styre fortsätter. 38 procent svara att de till och med är "mycket" trygga med nuvarande politiska styre.
Merparten av de tillfrågade uppger att yrket inte påverkar vad man röstar på. Men 14 procent i Oxelösund svarade att yrkesrollen påverkar "mycket" vad man röstar på. I Nyköping svarade 16 procent "en del" och 13 procent "mycket" på samma fråga.
57 procent i Oxelösund vet vad de ska rösta på. 39 procent i Nyköping.
39 procent i Nyköping anser att en sammanslagning mellan Nyköping och Oxelösunds kommuner skulle till "en del" gynna deras verksamhet. 19 procent i Nyköping anser att det till och med skulle gynna verksamheten "mycket" och 10 procent "väldigt mycket".
I Oxelösund är det ett fåtal som anser att en sammanslagning skulle gynna. 57 procent anser tvärtom att det "inte alls" skulle gynna verksamheten.