Enligt den prognos som finns i delårsrapporten kommer verksamheten – framför allt barnomsorgen och äldreomsorgen – att göra ett resultat som är 99 miljoner kronor sämre än budget under 2021.
Den ansträngda ekonomin är inget nytt fenomen. Barnomsorgen och äldreomsorgen har brottats med underskott i många år. Men nu syns en del ljusa tecken, anser kommunens ekonomichef Jukka Taipale.
– Inom skolan har gymnasiet och förskolan kommit till rätta med sina underskott. Nu är det bara grundskolan som överskrider budgeten, säger han.
Dessutom pågår ett arbete med att minska kostnaderna inom äldreomsorgen, bland annat genom personalneddragningar. Än syns inte effekterna men de lär slå igenom under 2022, bedömer Jukka Taipale.
Trots underskotten i verksamheterna pekar prognosen på att kommunen kommer att göra ett plus på 55 miljoner kronor under året (exploateringsintäkter borträknade).
Resultatet är 12 miljoner kronor lägre än budget. Men med tanke på underskotten i verksamheten kunde prognosen peka mot ett sämre resultat.
– Förklaringen är att ekonomin återhämtar sig snabbare än vi räknat med. Vi får större skatteintäkter än beräknat.
Även om prognosen pekar mot ett resultat som är 12 miljoner kronor lägre än budget, tror Jukka Taipale att kommunen kommer att nå budgeten när året är slut.
– Av erfarenhet vet vi att utfallet nästan alltid blir bättre än prognoserna.
Kommunens delårsrapport ska behandlas av kommunstyrelsen på måndag.