Saftiga böter efter båtfärd vid fågelskyddsområde

En Stockholmare fick böter på 12 000 kronor efter att ha kört med en båt in i ett fågelskyddsområde vid Rågön i Nyköpings skärgård.

Skräntärnan skyddas vid fågelområdet vid Rågön, bland annat.

Skräntärnan skyddas vid fågelområdet vid Rågön, bland annat.

Foto: UNT

Nyköping2021-10-13 17:22

Det var i början av juli som en 56-årig man i från Stockholm körde med en båt "inom 100 meter från land" av Rågön där ett fågelskyddsområde finns. För det får han strafföreläggandet 12 000 kronor i dagsböter för brott mot miljöbalken.

Rågön ligger öster om Nyköping, några kilometer fågelvägen från Stendörren. Det är den södra delen av ön som har ett fågelskyddsområde mellan den 1 februari och 15 augusti. Fågelskyddsområdet sträcker sig hundra meter ut i vattnet från öns södra del och några hundra meter in på ön.

I området finns den rödlistade arten skräntärna, enligt länsstyrelsens information om fågelskyddsområdet. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!