Polisens misstanke: Fler mord planerades

Morden på två 14-åringar från Nyköping skakade Sverige. Nu står det klart att polis och åklagare misstänker att ännu fler mord planerades.

Idag kommer åtalet om morden på 14-åringarna.

Foto: Jens Alvin

Nyköping2025-02-19 05:00

I juli 2023 försvann Mohamed och Layth, båda 14 år. De var då placerade på ett HVB-hem respektive ett familjehem i Nyköping.

Några veckor senare hittades pojkarna mördade. Först Mohameds kropp. Sedan Layths. Fynden gjordes i olika skogsområden i Stockholmstrakten.

Kropparna hade utsatts för kraftigt våld. Gärningsmännens brutalitet och offrens låga ålder chockade Sverige. Snart stod det också klart att polis och åklagare kopplade morden till gängkriminalitet.

Den mordutredning som precis har blivit klar består av 17 000 sidor och i dag, onsdag, lämnas materialet in till Södertörns tingsrätt.

Totalt åtalas 18 personer, enligt ett pressmeddelande från åklagarmyndigheten. Dessutom väcks så kallad bevistalan – skuldfrågan avgörs men ingen påföljd döms ut – mot tre misstänkta gärningsmän som var yngre än 15 år när morden begicks.

undefined
I dag kommer åtalet för morden på Layth (bilden) och Mohamed. De två 14-åriga pojkarna bodde i Nyköping när morden begicks.
undefined
Totalt väntas åklagare Hanna Cardell åtala 18 personer som misstänks för inblandning i morden. Dessutom ska bevistalan föras mot tre personer som var yngre än 15 år när brotten begicks.

Förutom morden på 14-åringarna omfattar åtalet även brott mot andra personer. Det ska då handla om förberedelse till mord. Det är oklart om även dessa andra personer kommer från Nyköping. SN har utan resultat sökt åklagare Hanna Cardell för att få svar.

Enligt en kartläggning som SN har gjort har tre personer från Nyköping varit misstänkta för inblandning i morden på 14-åringarna. Det handlar om två pojkar och en ung man, som vid tidpunkten för morden var 15 respektive 18 år gamla.

undefined
I närheten av denna väg i Nynäshamns kommun hittades en av de mördade tonårspojkarna från Nyköping.

Det är just nu okänt om dessa tre personer omfattas av åtalet.

Under onsdagen kommer SN att liverapportera om åtalet. Först i samband med att det lämnas in klockan 11, sedan från en presskonferens som polis och åklagare håller klockan 13 på polishuset på Kungsholmen i Stockholm. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!