Under 1940-talet flyttade stockholmaren Ebba von Eckermann till byn Ripsa norr om Nyköping, efter att hon gift sig med Erik von Eckermann.
Väl på plats så insåg hon att byns damer behövde arbetstillfällen, så hon tog saken i egna händer och startade Ebba von Eckermann textilier, som kom att sysselsätta en stor del av byn.
Resten är, som man brukar säga, historia.
På 1960-talet stod Ebbas hemindustri för tio procent av Sveriges textilexport.
Under fredagen invigdes utställningen som hyllar modeskaparen. Ebba von Eckermanns mode är främst känt för den så kallade Ripsa-kjolen. Självaste Diors Boutique i Paris köpte in den flera år i rad.
Vad har besökarna själva valt att ha på sig denna dag? SN gjorde ett svep genom lokalen.
Pillan Nilsen-Moe Torstenson har klätt upp sig i rosa dagen till ära.
– Jag kan inte leva utan färg. Det är därför svenskar är så deprimerade på vintern, för att de går omkring i svart.
Ursula Falkringe bär en vit dräkt den här dagen. Materialen består av siden, ull och bomull. Vitt är en färg hon bär varje dag.
– Jag har funderat på det. Jag kommer från Polen och där finns det en vit kyrka och det är min trygghet. Det kanske är därför, säger hon.
Leen De Ridder bär en blå och vit kimono, något som hon inhandlat second hand.
– Jag har ofta svart men idag har jag den här kimonon. För mig representerar den glädje, säger hon.
Miriam Parkman, som själv är textilkonstnär, bär mammas tröja från 1960-talet. Byxorna är från 50-talet. Sjalen har hon vävt själv.
– Jag har handlat vintage sedan jag var 15 år. Jag gillar bra material och färg.
Pernilla Vinnerås har dagen till ära valt en hemvävd klänning med mycket färg. Hon älskar hemvävt och handlar bara second hand. Kläderna kommer från 1930- till 1970-talet och består av bra material, såsom ull och siden.
– Jag väljer bort syntet, säger hon.