Storpublik när Luciatåget skred förbi Stora torget

De som missade luciafirandena under fredagen fick en ny chans dagen efter. Och många Nyköpingsbor tog den.
– Det är ärofyllt, det är en upplevelse, säger lucian Frida Mattson.

Luciafirande på Stora torget i Nyköping.

Foto: Peter Alexis

Nyköping2024-12-14 19:32

"Natten går tunga fjät...". Trots ett ruggigt decemberväder var det 100-tals Nyköpingsbor som letat sig till Stora torget under lördagen. Där fick de se Kulturskolans luciatåg skrida över torget och uppför stadshustrappan. Därifrån fick de höra klassiker som bland annat "Nu tändas tusen juleljus, "Staffan var en stalledräng och "Lesse lelle".

Längst fram stod lucian Frida Mattson som var överväldigad över mottagandet.

– Jag tycker att det gick jättebra. Och det var väldigt många i publiken. Jag trodde absolut inte att det skulle vara så många. De var härliga och klappade när vi sjöng och det brukar de inte göra, det var kul, säger hon.

undefined
Kulturskolans luciafirande samlade mycket publik.

Hur känns det att vara Kulturskolans lucia anno 2024?

– Det känns jätteroligt. Det är ärofyllt, det är en upplevelse verkligen, att stå där längst fram, säger Frida Mattson.

Hon och hennes tåg fortsatte sedan till Stadsvakten för att upprepa sitt framträdande där och det satte punkt för årets luciafiranden.

Luciafirandet var ett i raden av evenemang som skett på Stora torget under helgerna i december. Förra helgen var det bland annat julmarknad och invigning av isbanan här. En isbana som för övrigt var mycket välbesökt under och efter luciaframträdandet.

Karta: Stora Torget
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!