Många önskemål om utegym – politikerna nobbar

Ett tiotal medborgarförslag har skickats in till Nyköpings kommun bara det senaste året. Men några nya utegym kommer inte att byggas.

Dagens utbud av utegym är tillräckligt, anser Nyköpings kommun.

Dagens utbud av utegym är tillräckligt, anser Nyköpings kommun.

Foto: Ulrika Gustafzon Cummings

Nyköping2020-11-07 12:00

Frisksportartorpet, Brandkärr, Högbrunn, Krikonbacken, Stenkulla, Ålberga, Sjösa, Ekensberg och Hållet. Förslag på platser där ett nytt utegym borde anläggas saknas knappast hos allmänheten. Sedan förra hösten har en lång rad medborgarförslag med just detta önskemål inkommit till Nyköpings kommun.

Flera av de personer som lämnat in förslagen är inne på att dagens anläggningar inte har tillräcklig kapacitet eller helt enkelt inte är tillräckligt bra. Folkhälsoaspekten tas också upp samt det rådande läget kring pandemin och därmed fördelarna med att kunna träna ute istället för på gym inomhus.

Utegym i anslutning till lekparker är även det ett återkommande önskemål bland medborgarförslagen, detta för att föräldrar och deras barn ska kunna kombinera nytta med nöje samtidigt.

En handfull utegym finns listade inom Nyköping kommun i dagsläget. Vissa är kommunala och andra är föreningsägda. Senast att tas i bruk av dessa är en anläggning i Stigtomta och en på Arnö, som båda invigdes under 2019.

Men fler än så vill inte politikerna anlägga för tillfället.

Kommunstyrelsen har beslutat att avslå samtliga medborgarförslag. De motiverar avslagen med att dagens utbud är tillräckligt och att gymmen samtidigt "inte används jättemycket", även om nyttjandet varierar. Ett tredje argument är enligt kommunen att det är relativt dyrt att bygga utegym, en kostnad som man är ovillig att ta i nuläget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!