Mycket mer än bara hockey på hockeyfesten

Gratis hockeymatch i alla ära – men även den som ogillar puckar, is och klubbor kunde få ut något av hockeyfesten på Rosvalla.

Gammalt tyg får ny användning. Utanför hockeyrinken var det UF-mässa. Hedvig Littorin, Nellie Dahl, Maja Hallberg och Livia Dahlroth visade upp sina nyckelsmycken.

Gammalt tyg får ny användning. Utanför hockeyrinken var det UF-mässa. Hedvig Littorin, Nellie Dahl, Maja Hallberg och Livia Dahlroth visade upp sina nyckelsmycken.

Foto: Peter Alexis

Nyköping2025-01-26 09:00

UF-företagarna satte sin prägel på Nyköpings sportklubbs familjedag. Redan utanför entrén är det insläpp till det skridskodisco som UF-företaget Shake it off UF anordnar. I gången utanför rinken är det en liten UF-mässa där de olika eleverna ställer ut. UF Nyckelsmycke är ett av dem och de gör just nyckelsmycken av återanvänt tyg. Exempelvis har några av deras gamla kläder fått nytt liv.

– Vi gör det här i återvunnet material. Några av våra gamla jeans gått åt, säger Hedvig Littorin.

undefined
Tvillingarna Majken och Wilma Granat tävlar i det som nog är mest känt som "nattduellen" från TV-programmet Mästarnas mästare, under överinseende av Mischa Öhrling. Majken var något bättre än systern.

En av dem som ordnar aktiviteter är Boda borg som ställt i ordning stationer där man ska lösa olika kluriga problem. Den mest iögonfallande är som tagen från "nattduellen" i tv-programmet Mästarnas mästare. Utslagsmomentet där två personer tävlar i att hinna greppa en stav först när lampan under den slocknar. När de två tvillingsystrarna Wilma och Majken Granat ställs mot varandra visar sig Majken vara bättre – trots samma gener.

– Wilma brukar vara bättre än mig på så mycket så det är roligt att jag får vinna någon gång, säger Majken Granat.

undefined
Nypremiär. Alexander Eden som är eventansvarig för Nils Oscar flyttade tillfälligt in i puben Rinkside.

Den insomnade baren Ringside har vaknat till liv när Nils Oscar flyttat in tillfälligt – även om de hoppas att det ska bli fler gånger.

– Nu har vi en pop-up bar här för dagen. Det har nästan gått ett år sedan vi var här senast, så det är kul. Jag tror att vi får mer gäster på grund av hockeyn och hockeyn får mer publik på grund av oss, säger Alexander Eden som är eventansvarig för Nils Oscar.

Själva hockeymatchen då? Den blev en succé rent publikmässigt med dryga 2 000 på läktarna, ända tills en smällare kastades in på isen och hallen fick utrymmas efter andra perioden.

undefined
Ronja Sjöholm och Kim Sjöholm var på plats på läktaren i god tid innan matchen.
Karta: Nyköpings Arenor Rosvalla
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!