Beslutet att stoppa alla passagerflyg från landet presenterades av utrikesminister Ann Linde (S) under en presskonferens på måndagseftermiddagen. Stoppet gäller från och med måndag klockan 16.00 till och med onsdag klockan 16.00.
– Vi inför stoppet i en begränsad tid i avvaktan på en gemensam hållning på EU-nivå, förklarade Ann Linde under presskonferensen.
För Skavsta innebär det att minst två flighter från Storbritannien till flygplatsen ställs in. Ett Ryanairplan från England skulle ha landat på flygplatsen sent på tisdagskvällen och ett annat tidigt på onsdagsmorgonen.
– Efter det är nästa flyg planerat först nästa vecka, berättade Lena Josefsson, marknadsansvarig på flygplatsen för tidningen på måndagsförmiddagen.
Vad som händer med flighter från Storbritannien som är inplanerade nästa vecka beror bland annat på vad en eventuell EU-gemensam hållning kan innebära.
Men oavsett om flygen stoppas eller inte har regeringen beslutat om ett inreseförbud från Storbritannien. Inreseförbudet gäller dock inte svenska medborgare.
Bakom stoppet ligger upptäckten av en ny stam av coronavirus i England, som enligt landets hälsomyndigheter kan vara 70 procent mer smittsam.
Ryanair skriver på sin hemsida att de av deras resenärer som drabbas av inställda flyg på grund av coronarestriktioner på EU-nivå kommer att erbjudas ombokning eller att få pengarna tillbaka.