– Fram till och med den 23 december har vi ungefär 80 platser, men om vi möblerar om till det vi hade under de hårdare restriktionerna blir det ungefär 45 platser, säger Alexander Edén som är restaurangchef på Nils Oscar Gamla bryggeriet.
På tisdagen presenterade regeringen och Folkhälsomyndigheten ett antal nya rekommendationer som gäller från och med 23 december. På krogar och restauranger gäller nu sittande servering med maximalt åtta personer per sällskap samt en meter mellan sällskapen. En regel som ställer till det för de som tänkt fira nyår eller gå ut och festa i mellandagarna.
– Det blir därför inget nattklubbsfestande eller hemvändarfester i mellandagarna och nyår, sade statsminister Magdalena Andersson (S) under pressträffen.
För Alexander Edén var regeringens beslut väntade.
– Vi har bara gått och väntat på att det ska hända, så det kom inte som någon överraskning, säger Alexander Edén.
Att använda sig av vaccinpass som ett sätt att förhindra smittspridning ser Alexander Edén som en bra lösning.
– Det är jätte, jättebra. Det finns de som säger att man exkluderar folk då, men vi lever fortfarande i en pandemi och ska vi få bukt med den så måste man ta till sådana åtgärder. Jag tycker det är jättebra, säger han.
I övrigt avråder regeringen från deltagande i cuper och idrottsläger och liknande aktiviteter fram till och med 16 januari. Däremot kan ordinarie aktiviteter såsom träningar, seriespel eller andra tävlingar arrangeras som planerat.