Mannen som bodde på en gård i Nyköpings kommun döms av tingsrätten för förberedelserna av en knarkfabrik i ett uthus på sin gård. Vid en husrannsakan kunde polisen beslagta en stor mängd attiraljer som man ansåg skulle användas för att odla cannabis. Däribland fanns fläktar, ventilation, lampor, odlingstält och gödningsmedel.
Mannen döms, mot sitt nekande, till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan. Om fängelse istället skulle ha dömts ut skulle han dömts till ett års fängelse.
– Polisen kom till bostaden och hittade narkotika, och i ett uthus på gården hittade man ett tält och diverse olika saker i tältet, sa kammaråklagare Klas Engdahl, till SN, efter att ha lämnat in stämningsansökan mot den nu dömde mannen.
Mannen har under förhandlingarna förklarat att han ägde odlingstillbehören för att kunna vinterodla grönsaker. Han förklarade också att han och hans sambo i stort sett är självförsörjande på grönsaker och att han planerade för att börja sälja sådana produkter.
Hela historien började med att den nu dömde mannen körde av vägen och att polisen av den anledningen sökte upp honom i hemmet då han lämnat sin bil i diket och gått hem. På plats fattade polisen misstankar om narkotikabrott och genomförde en husrannsakan i mannens bostad och fann där bevis för en planerad knarkfabrik samt stora mängder narkotika.
Mannen åtalades, och dömdes, för försök till stöld, grovt rattfylleri, narkotikabrott, förberedelse till narkotikabrott samt ringa narkotikabrott.