Polishund sökte knark på Gripenskolan

Polisen sökte under fredagen efter narkotika på Nyköpings gymnasium. En specialutbildad polishund nosade i korridorer och utanför skåpen för att lokalisera eventuella droger.

En av polisens hundar söker efter narkotika i skåpen på Gripenskolan.

En av polisens hundar söker efter narkotika i skåpen på Gripenskolan.

Foto: Polisen

Nyköping2023-04-14 17:32

– Vi hittade inget, det är precis som det ska vara. Den här insatsen berodde inte på att det fanns några misstankar, det var ett led i vårt förebyggande arbete, säger Tobias Kjell, chef för områdespoliserna i Nyköping.

Rektorerna kan begära att polisen kommer och söker igenom lokalerna efter droger. Det i så fall sker på kvällar, lov och helger när inga elever är i skolan.

– Vi har en bra samverkan med skolan. Vi kommer regelbundet med narkotikahundar och vi vill att eleverna ska veta om det. Det ska inte gå att gömma narkotika i skolan, säger Tobias Kjell.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!