Populär badplats vandaliserad

Den nya grillplatsen vid Krognäsbadet blev i helgen förstörd. Någon använde bänkarna som ved.


Albert Ellestad landskapsingenjör på Nyköpings kommun plockar upp resterna av den vandaliserade bänken.

Albert Ellestad landskapsingenjör på Nyköpings kommun plockar upp resterna av den vandaliserade bänken.

Foto: Magnus Grimstedt

Nyköping2021-06-23 08:10

– Det känns surt och tröttsamt och sedan tänker jag att det är lite amatörmässigt att använda impregnerat trä att elda med. Det blir inga bra rökgaser av det att sitta och mysa i, säger Albert Ellestad, landskapsingenjör på Nyköpings kommun som har hand om kommunens badplatser.

undefined
Albert Ellestad landskapsingenjör på Nyköpings kommun plockar upp resterna av den vandaliserade bänken.

Kommunen hade alldeles nyligen anlagt en ny grillplats vid Krognäsbadet med tillhörande bänkar. Men i helgen har någon varit och eldat upp bänkarna. 

– Vi har precis gjort en ny grillplats med en ny fin grill och bänkar. Arbetsmarksenheten hade satt dit nya träribbor på bord och bänkarna. Men det kunde ha varit värre om de hade gått loss på vegetationen och eldat med grönt virke. Det är ingen höjdare, säger Albert Ellestad.

Krognäsbadet ligger i Marsviken utanför Buskhyttan i Nyköping. En liten väg leder fram till den lilla badplatsens parkering. Badplatsen är utrustad med brygga, omklädningsrum, toaletter och en ny grillplats. Buskhyttans IF har hand om driften och skötseln av badplatsen.

undefined
Krognäsbadet ligger i Marsviken utanför Buskhyttan i Nyköping.

Om några dagar hoppas han att bänkarna runt den nya grillplatsen ska ha blivit lagade och utplacerade igen så att det går att sitta och grilla vid den nya grillplatsen.

undefined
Albert Ellestad vid Krognäsbadet i Nyköping.

– Jag har sagt åt arbetsmarksenheten att de ska komma hit och ta den här bänken och göra iordning den, och då ska de lämna lite ved. Jag brukar be dem lämna lite ved på badplatser som en offergåva, så att de inte eldar egendom. För det här kostar skattepengar, säger Albert Ellestad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!