– Det går bra men vi hade hoppats att vi hade kommit lite längre än vi gjort hittills. Nu är planen att vi ska ställa upp pumparna i början av nästa vecka, säger Roger Göthberg, vd på företaget Ecopar, som ska ställa upp drivmedelstankarna i hamnen i Nyköping.
Bygglov och tillstånd från räddningstjänst är godkända, men under processen har man stött på problem. Osäkerheter kring huruvida kajen skulle komma att klara av tankarnas vikt har tvingat företaget att bygga om anläggningen för att på så sätt sprida ut vikten.
– Därför har vi anpassat den här installationen genom att separera pumparna från tankarna för att kunna flytta in tankarna längre in på kajen, säger Roger Göthberg.
Nu handlar det om bara dagar innan Nyköpings båtfolk återigen ska kunna tanka i hamnen, berättar han.
Som det ser ut idag, och om allt går som planerat, kommer anläggningen att placeras ut och installeras under nästa vecka.
– Jag hoppas att man kan tanka där från och med nästa vecka, säger Roger Göthberg.
Frågan angående om Nyköping skulle ha en sjömack i sommar eller inte har varit allt annat än solklar.
– Nu är alla bygglov och tillstånd från polis och räddningstjänst klara, säger Björn Fredlund, (S), ordförande i miljö- och samhällsbyggnadsnämnden i Nyköpings kommun.
Han fortsätter:
– Det är en fråga som har valsat fram och tillbaka och det är klart som tusan att det är skönt att en lösning äntligen är på plats.