SN har tidigare skrivit om tillsynen som Skolinspektionen gjorde hos Nyköpings högstadium i november. Bland annat har man konstaterat att kommunen inte uppfyller författningskravet att en elev har rätt till studiehandledning på sitt modersmål om hen behöver det.
Enligt skolans rektor Henrik Eriksson beror detta på hur läget såg ut när Skolinspektionen var på besök. Då hade Nyköpings högstadium sedan början på höstterminen tagit emot en handfull nyanlända elever i veckan.
– När det under en kort period kommer femtio nya barn till skolan som vi ska se till har resurser, så är det svårt att hinna med. Men i dag är läget annorlunda, säger han.
Nu ska man ha flera nya medarbetare på skolan som i stor utsträckning fokuserar på just nyanlända elever och enligt rektorn har man lyckats hinna ikapp.
– Då när frågan ställdes hade vi ett uppdämt behov och jag tror inte att du skulle få samma svar nu, säger han.
Efter att ha intervjuat lärare och elevhälsa framgår det enligt Skolinspektionen att personal inte vet vem som utreder och bedömer elevers behov av handledning på modersmålet. Detta beror enligt Henrik Eriksson på att endast halva verksamheten har berörts av att skolan har fått många nya elever under hösten.
– Alla nyanlända har tagits emot på Omega, vilket betyder att de på Alpha inte har haft någon insyn. Nu startar vi en mottagningsgren där också och då kommer man bli varse om vem som gör bedömningen, säger han.
Vidare menar Skolinspektionen att det finns brister i hur man på Nyköpings högstadium utreder elevers behov av handledning på modersmålet. Enligt myndigheten riskerar därmed elever att inte få det stöd man har rätt till, men exakt vilka bristerna är specificeras inte i Skolinspektionens rapport.
– Det vet inte jag heller och jag ska ha ett återkopplande samtal med dem i veckan för att reda ut vad som fattas. Jag förstår inte riktigt vad de menar, men ibland missförstår man varandra, avslutar rektorn.