SMHI har gått ut med en gul varning för höga flöden längs Sörmlandskusten. Den gula varningen betyder att det nu är flöden som uppstår mellan vart 5 och 25 år, enligt SMHI.
Orsaken är att det både regnar och är snösmältning, vilket gör att vattendragen snabbt fylls på, förklarar Fredrik Schück, hydrolog på SMHI.
– Då blir det höga flöden framför allt i mindre vattendrag, men kanske även i de medelstora.
De stora vattenmängderna gör att strömhastigheterna i vattendragen ökar samt att vattendragen kan breddas. Dessutom finns det risk för lokala översvämningar, även om SMHI inte har gått ut med någon varning för det. I Trosa riskerade ett hus att översvämmas på söndagen, troligen till följd av regn och snösmältning, enligt räddningstjänsten.
En av dem som oroas över för mycket vatten är My Grip, som på måndagen tittade till sin familjs kolonilott i Ekebydal, vid Kilaån. Då var det ingen fara för översvämning i hennes koloniträdgård. Lite länge västerut hade däremot Kilaån svämmat över och lagt en väg under vatten.
– Så här mycket vatten har jag aldrig sett här, och jag har bott här i 17 år, säger Ulrika Bibb, som bor vid Berga-Tuna utanför Jönåker.
De höga flödena väntas bestå till mitten eller slutet av veckan.
Hittills i vinter, alltså från den 1 december, har det varit lite blötare än vanligt i Sörmland.
– Det har varit mellan 0 och 50 procent mer nederbörd än normalt, säger Fredrik Schück.