– Planen är att vi ska kunna flytta in efter sommaren 2023 om allt går som det ska. Men man vet ju aldrig med stora byggnationer, särskilt med tanke på världsläget, men det är så tidsplanen ser ut i nuläget, säger Andreas Hassel, en av två skolchefer på Vittra och ansvarig för Vittra Kungshagen.
Exakt datum för byggstart vet han inte i nuläget och säger att det är fastighetsägarna Corem som är ansvariga för själva byggplanerna.
– Jag tror att de i nuläget håller på att handla upp vilka entreprenörer som ska stå för bygget och att de ska vara färdiga med det i slutet av augusti, säger Andreas Hassel.
"Just nu så inväntar vi priser från byggare för att sedan kunna komma överens hyresmässigt med AcadeMedia (Vittra). Vi inväntar dessutom bygglov från kommunen", skriver Corem i ett mejl till SN.
Den nya skolan kommer byggas på grunden som blev kvar från den gamla skolan efter att den brann ner sommaren 2021. Skolan kommer därför vara lika stor men utformningen av lokalerna har ändrats och skolan har varit delaktig i planeringen.
– Det kommer bli en bättre skollokal. Vi har sett till att byggnaden, som från början inte byggdes för att vara en skola, nu ska bli bättre för eleverna, säger Andreas Hassel.
I den nya byggnaden kommer bland annat korridorer anpassas och det ska byggas bättre samlingsytor för eleverna. Även matsal och gymnastiksal kommer förbättras och skolgården kommer bli större och bättre.