Moderaterna i Nyköping ville satsa 25 miljoner kronor extra på grundskolan i budgeten för 2016.
– Papperspengar, de pengarna finns inte, sa Socialdemokraternas kommunalråd Urban Granström då.
När nu budgeten för grundskolan har spikats fortsätter det politiska grälet mellan Nyköpings två främsta företrädare för de två partierna.
Samtidigt som skolan får 28 miljoner kronor mer än förra året innehåller nämligen budgeten följande notering:
"Krävs åtgärder på 16,2 miljoner kronor för att få en budget i balans"
– Vi ser det som en besparing, säger Anna af Sillén.
Är det inte istället en signal till skolans verksamhet att hålla budget?
– Jo, och budget ska hållas, men då måste man först säkerställa att förutsättningarna finns, och där har vi en annan uppfattning. Socialdemokraterna har underfinansierat skolan.
Moderaterna tycker istället att budgeten skulle förstärkts med ytterligare 16 miljoner kronor.
– Ja, i vår skuggbudget ville vi lägga 25 miljoner kronor mer.
Var hittade ni dessa pengar?
– Vi har lagt in ett effektiviseringsförslag på upphandling och vi lägger mindre på betong, mer på skolan istället för på asfalt, säger Anna af Sillén som anklagar S för att ha svikit löftet om att satsa på fritidshemmen.
– Vi konstaterar att majoriteten ville satsa 2,5 miljoner på fritids, i internbudgeten har firitids istället en besparing på 6,6 miljoner kronor. Den satsningen efterlyser vi, säger hon.
Socialdemokraternas kommunalråd Urban Granström tycker att Moderaternas kritik om sparkrav är oseriös.
– Påstår M detta måste de ha på fötterna. Det finns inga besparingar vare sig på fritids eller grundskolan. Elevpengen har höjts med sju procent, jag förstår inte, det är bara gripet ur luften, säger han.
Grundskolans budget omfattar 583 miljoner kronor, 28 miljoner kronor mer än 2015. Samtidigt står det klart att det krävs åtgärder på 16 miljoner kronor för att hålla budgeten
Är det så konstigt om det uppfattas som en besparing?
– Då kan man ju fråga sig om inte M tycker att man ska hålla budget, det är väl grundläggande. Sedan kan man diskutera hur man skriver. Men vi har de resurser vi har och de blir mer och mer år för år.
Ingår satsningen på fritids, 2,5 miljoner kronor, i budgeten?
– Ja.
M vill lägga ytterligare 25 miljoner kronor på skolan, men enligt Urban Granström finns inte de pengarna utan tas från annan kommunal verksamhet.
– Skolutredningen i höstas konstaterade också att när man gjorde en jämförelse så kunde man se att resurserna var tillräckliga i Nyköping.
– Nu finns det budget 2016, resurserna räcker, budgeten ska hållas och M har ingen annan budget.