Tillfälliga klassrum byggs på Långsättersskolan

Elevantalet ökar och det gör att grundsärskolan på Långsättersskolan på Arnö behöver mer utrymme. Kommunens lösning är att uppföra en tillfällig paviljong med fyra klassrum.

Till hösten ska en paviljong med fyra klassrum finnas på plats på Långsättersskolan.

Till hösten ska en paviljong med fyra klassrum finnas på plats på Långsättersskolan.

Foto: Jens Alvin

Nyköping2022-02-10 04:47

Paviljongen ska vara på plats efter sommaren och det är elever från grundskolan som ska få sin undervisning i lokalerna. På så sätt skapas större utrymme för grundsärskolan, berättar Anci Stierna, skolchef på Nyköpings kommun.

– Vi är trygga med att det blir en bra lösning. Vi har erfarenhet av sådana här paviljonger från andra skolor i kommunen och det har fungerat bra, säger hon.

På grundsärskolan går elever med en intellektuell funktionsnedsättning. Verksamheten finns förutom på Arnö skola, Långsätter även på Långbergsskolan och Nyköpings högstadium. 

Även om ett högre elevantal är den viktigaste orsaken till att grundsärskolan på Långsättersskolan behöver mer utrymme, finns det ytterligare en orsak som bidrar.

– En del av eleverna har behov av större utrymmen än vad de nuvarande lokalerna medger. Det kan till exempel handla om tillgång på större toaletter, säger Anci Stierna.

Även på Stenkullaskolan är det aktuellt att sätta upp paviljonger, något som tidningen berättat om tidigare. Bakgrunden är att det finns ett omedelbart behov av fler förskoleplatser i Stenkullaområdet. Pavijongerna ska enligt tidigare uppgifter ha plats för 60 barn.

– Planen är att paviljongen på Stenkullaskolan ska sättas upp till sommaren, berättar skolchef Anci Stierna.

Paviljongen på Långsättersskolan beräknas stå på platsen i minst fem år. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!