Fängelse efter inbrott och stöld på Nyköpingskrog

Stal mat och alkohol till ett värde av 35 000 kronor. Nu döms en 50-årig man döms till fängelse efter inbrottet på restaurangen Bar N Burger i december.

En 50-årig man döms till två månaders fängelse för inbrottet på Bar N Burger i Nyköping i december 2021.

En 50-årig man döms till två månaders fängelse för inbrottet på Bar N Burger i Nyköping i december 2021.

Foto: Övervakningsfilm från Bar n nurger

Nyköping2022-03-08 10:57

Två månaders fängelse blir påföljden för den 50-årige man som i december gjorde inbrott och stal alkohol och mat värderat till 35 000 kronor.

Mannen har under polisutredningen erkänt att han varit inne i lokalen men förnekar att han stal något.

Som bevisning har åklagaren presenterat bland annat en SMS-konversation, övervakningsfilm samt den dömdes egna foton av stöldgodset.

Det är genom bevisningen styrkt att 50-åringen gjort sig skyldig till stölden på restaurangen konstaterar Nyköpings tingsrätt.

Den nu dömde 50-åringen förekommer sedan tidigare under 15 avsnitt i belastningsregistret och dömdes år 2019 för bland annat två fall av häleri.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!