Byggfiasko - 129 evakueras från äldreboende

Äldreboendet byggdes för sex år sedan - men måste redan renoveras. Samtliga 129 boende måste evakueras. Alla golv ska göras om.

Alla boende på Myntans äldre- och demensboende  tvingas flytta under en omfattande renovering. Renoveringen beräknas ta cirka ett år och kommer att påbörjas under våren 2020.

Alla boende på Myntans äldre- och demensboende tvingas flytta under en omfattande renovering. Renoveringen beräknas ta cirka ett år och kommer att påbörjas under våren 2020.

Foto: Sandra Nordin

Nyköping2020-03-02 06:34

– Samtliga boende behöver evakueras vid renoveringen. Det har varit en lång och olyckligtvis utdragen process där vi har gjort tekniska undersökningar i både kommunens regi och entreprenörens regi för att komma framåt och lösa det här, säger Kent Nyman, divisionschef på tekniska divisionen på Nyköpings kommun.  

Myntans äldreboende och trygghetsboende invigdes hösten 2014. Något år efter inflyttning uppstod problem med lukt. En omfattande utredning påbörjades för att säkra felen och komma överens om ansvar och åtgärder med byggföretaget Peab som hade garantiansvar för eventuella fel.

Nu har parterna enats om att Peab ska åtgärda golven och stå för samtliga renoveringskostnaderna. Befintliga plastmattor kommer att rivas bort och en emissionsspärr kommer att appliceras innan nya ytskikt läggs.  

"Det känns naturligtvis bra att vi nu kommit fram till en lösning i denna fråga. Vi kommer att ta stor hänsyn till de boende under denna process. Och vi beklagar att utredningarna dragit ut på tiden", skriver Anne von Perner, kommunjurist i ett pressmeddelande.    

– I dag bor 103 äldre personer på äldreboendet och 15 personer i trygghetsboendet lägenheter. Totalt finns 65 lägenheter i trygghetsboendet, men i dagsläget är cirka 40 av dessa tomma. 

Kent Nyman säger att samtliga boende tvingas evakueras under renoveringen som planeras starta under våren. 

– Det har inte varit optimalt för alla de som bor- och arbetar där att behöva ha den här ovissheten under så lång tid,  jag kan bara beklaga att vi har hamnat i den här situationen. Jag är naturligtvis glad att vi som kommun med våra juridiska ombud äntligen kommit överens om ansvar och åtgärdande, säger han. 

Kommer de boende själva behöva stå för flyttkostnaderna? 

– Nej de boende själva kommer inte står för flyttkostnaderna själva, det kommer kommunen stå för i form av fastighetsägare.

–  Vår förhoppning är att kunna använda de lägenheter i trygghetsboendet som idag står tomma under evakueringen. Vi kommer lösa det så smidigt som möjligt för de boende, det är prio ett, säger Kent Nyman. 

Kent Nyman säger att han inte vet exakt hur evakueringen kommer gå till. 

– I vilken omfattning och vilket tidsperspektiv det kan jag inte svara på nu. De tekniska projektledarna kommer att titta vidare på det.  Enligt de första uppgifter vi har fått beräknas arbetet att ta cirka ett år. 

I det pressmeddelande som Anne von Perner, kommunjurist, skickat ut står det:

"Omflyttningar av de boende kommer att ske inom byggnaden samt till närliggande vårdboende. Boende, anhöriga och personal kommer att ges information löpande."

Kajsa Jacobsson, presschef på Peab, som besvarar SN:s frågor via mejl, tycker det känns bra att parterna nåt en överenskommelse.  

Vad ligger bakom felen?

– Det har uppstått en kemisk reaktion mellan plastmattorna och undergolvet (flytspacklet). Nu kommer skadade plastmattor att rivas bort och en emissionsspärr kommer att appliceras före nya mattor läggs.

Hur mycket kommer renoveringen att kosta?

– Det är inget vi kommenterar, skriver Jacobsson. 

Kajsa Jacobsson skriver vidare: 

– Det känns bra att vi nu kommit överens med kommunen om hur detta ska hanteras. 

Enhetschefen på Myntans äldre- och demensboende vägrar att svara på SN:s frågor och hänvisar till ansvariga på Nyköpings kommun.        

Myntans äldreboende

Sades vara Sveriges modernaste äldreboende när det invigdes i oktober 2014.

Bygget var projekterat till 310 miljoner kronor. Slutnotan landade dock på 290 miljoner kronor.

På äldreboendet finns plats för 104 boende och på Myntan finns även 65 lägenheter för trygghetsboende.

Byggherren Peab är ett av Nordens ledande byggföretag med en omsättning på 49 miljarder kronor och är börsnoterad vid NASDAQ i Stockholm.

Källor: Nyköpings kommun, SN, Peab           

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!