Man döms för 300 grova våldtäkter mot barn

I nästan två års tid förgrep sig mannen på en tonårsflicka i Trosa kommun. Vid ett tillfälle var även en annan man med och våldtog henne. Nu döms båda männen till långa fängelsestraff.

Mannen fälls för närmare 500 grova våldtäkter mot barn, övergreppen ägde rum under nästan två års tid.

Mannen fälls för närmare 500 grova våldtäkter mot barn, övergreppen ägde rum under nästan två års tid.

Foto: Sandra Nordin

NYKÖPING/TROSA2023-01-04 14:11

– Det var en närstående person till en av målsägandena som fick vetskap om detta och som tog sitt vuxenansvar och anmälde, säger åklagaren My Lindholm som lett förundersökningen.

En man i 50-årsåldern greps därefter, i slutet av maj, misstänkt för omkring 500 övergrepp.

På onsdagen meddelades domen och Nyköpings tingsrätt fäller mannen för grov våldtäkt mot barn, grovt sexuellt övergrepp och grovt barnpornografibrott. Det handlar om 301 grova våldtäkter mot en tonårig flicka som han förgrep sig på i närmare två års tid. Brotten bedöms av tingsrätten som grova eftersom övergreppen skett systematiskt.

Utöver detta döms han även för sexuellt övergrepp mot ytterligare en tonårig flicka. Åklagaren yrkade på 12 års fängelse men tingsrätten dömer mannen till fängelse i elva år och sex månader.

– Domstolen har lyssnat på de argument som jag och kollegan har fört fram kring brotten och när det gäller påföljderna. I det hänseendet är jag nöjd, säger My Lindholm som inte har bestämt om hon ska överklaga några delar av domen.

Hon framhåller ett gediget polisarbete bakom åtalet.

– Det är inte vanligt att åtal omfattar så här många grova våldtäkter mot barn.

Mannen har till stora delar erkänt övergreppen. Vissa av dem har han även fotograferat.

– Varken mannen eller målsäganden har säkert kunnat säga hur många tillfällen det rört sig om. Vi har därför utgått från tidsperioden och deras uppgifter om hur ofta det hände, säger ordföranden i målet, chefsrådmannen Evelina Englund i ett pressmeddelande.

Hon fortsätter:

– Sedan har vi gjort ett visst avdrag på straffet för att mannen har medverkat i utredningen genom att berätta själv om våldtäkterna. Hans egna uppgifter har bidragit till den fällande domen.

Vid en av våldtäkterna var ytterligare en annan man med. Även han döms för grov våldtäkt mot barn, sexuellt ofredande och grovt barnpornografibrott. Straffet blir fängelse i fem år och fyra månader.

Flickan som utsattes för våldtäkterna får skadestånd på drygt 1,4 miljoner kronor. Det andra offret får ett skadestånd på 165 000 kronor.

Åklagare My Lindholm kommenterar de höga skadestånden:

– Det bygger naturligtvis på att det handlar om upprepade allvarliga sexbrott mot barn. Samt att båda männen har förgripit sig på målsäganden efter varandra. Det är särskilt allvarligt och då blir skadestånden därefter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!