Polisbil körde på misstänkt tjuv

En misstänkt tjuv blev påkörd av en polisbil på fredagseftermiddagen.

Flera polispatruller larmades till området kring Påljungshage på fredagseftermiddagen för att leta efter en misstänkta tjuvar.

Flera polispatruller larmades till området kring Påljungshage på fredagseftermiddagen för att leta efter en misstänkta tjuvar.

Foto: Jimmy Persson

Nyköpings kommun2020-01-10 16:10

Det var strax efter klockan två på fredagseftermiddagen polisen larmades om en stöld i en butik i Påljungshage i Nyköping.

Polisen ryckte ut till butiken för att prata med personalen och i samband med detta hade en misstänkt gärningsperson setts springa från platsen.

Flera polispatruller letade i området och en av patrullerna följde efter den misstänkte. Plötsligt ska den misstänkte, en man i 25-årsåldern, ha sprungit ut mitt framför polisbilen som inte hann bromsa. Mannen som blev påkörd fick enligt polisen smärtor i ett knä och han fördes med ambulans till sjukhus.

Innan ambulansfärden greps han dock av polisen misstänkt för stöld i butik. Han är även enligt polisen misstänkt för skadegörelse alternativt ringa skadegörelse på polisbilen.

– I samband med gripandet hoppade den gripne upp på polisbilen vilket fick till följd att vindrutan sprack, säger polisens presstalesperson Thomas Agnevik.

Den gripne hade enligt polisen med sig stulna varor till ett värde av omkring 1400 kronor som återlämnades till butiken. 

– De förvarades i en specialpreparerad kasse som polisen tog i beslag, säger Thomas Agnevik.

Polisen har även sökt efter fler gärningspersoner med hjälp av polishundar men inte gripit någon ytterligare misstänkt.

Eftersom en person skadades i samband med polisingripandet har polisen även anmält händelsen för intern utredning. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!