Protesterna riktar sig framför allt mot farhågorna att jakt ska tillåtas även på helger i naturreservatet. Det är i dag förbjudet att jaga på helger, men ett arbete med att uppdatera föreskrifterna för reservatet pågår på länsstyrelsen. Före jul ansökte Sörmlands Naturbruk, en del av landstinget Sörmland, om dispens från helgjaktsförbudet.
I brevet som har skickats till alla politiker i landstingets nämnd för kultur, utbildning och friluftsliv, framför de protesterande sin oro för hur turister ska reagera på jakttorn och avverkningar i reservatet. De vill också ha kvar förbudet mot helgjakt, se större miljöhänsyn i skötseln av reservatet och påpekar att de inte vill ha någon jaktturism i naturreservatet.
På fredag har nämnden sammanträde. Det finns ingen specifik punkt för skrivelsen, men Nynäs ska diskuteras.
– Vi ska börja diskutera en ny visionsplan för Nynäs och det här kommer säkert att nämnas i sammanhanget, säger Marianne Andersson (C), vice ordförande.