Missen som kan påverka skatteåterbäringen

Idag den 2 april är sista dagen att deklarera via Skatteverkets e-tjänster – om du vill få din skatteåterbäring redan nästa vecka. 
Men då måste alla uppgifter finnas, något som tusentals i Nyköping, Oxelösund, Trosa och Gnesta har missat.

Åsa Ekström, samordnare på Skatteverket.

Åsa Ekström, samordnare på Skatteverket.

Foto: Fialotta Bratt

Östra Sörmland2025-04-02 17:00

För att kunna få tillbaka sin skatteåterbäring redan den 8–11 april krävs det att inga ändringar gjorts, utan att de som deklarerat bara har godkänt de förifyllda uppgifterna.

Tusentals invånare i östra Sörmland kan se fram emot sin skatteåterbäring redan under nästa vecka. 

– Det är positivt att många är snabba att deklarera. De allra flesta får också tidigt besked. Men av erfarenhet kommer det vara färre som får sin skatteåterbäring i första steget, eftersom att många gör ytterligare ändringar, säger Åsa Ekström, skattehandläggare och deklarationstalesperson på Skatteverket.

Men Åsa Ekström vill också påminna om att titta igenom deklarationen en extra gång.

– Jag tänker att man inte bara ska hasta utan att man faktiskt funderar igenom och dubbelkollar att alla förtrycka uppgifter stämmer i deklarationen. Det är viktigare att det blir rätt än att det ska gå snabbt, säger Åsa Ekström.

Hon fortsätter:

– För många kan det kännas tryggt att man är klar och har fått sitt slutskattebesked. Det är trevligt att få sin skatteåterbäring till påsk, men jag vill också skicka med att man har möjlighet att deklarera till den 2 maj. Vi finns ifall man har frågor och funderingar kring sina avdrag, eller om kanske har hyrt ut en privatbostad, eller vill göra avdrag för resor, och funderar på hur man ska redovisa det.

Men för att få sina pengar krävs att en viktig uppgift finns hos Skatteverket, en uppgift som över 4 000 i Nyköping, Oxelösund, Trosa och Gnesta har missat.

undefined
I e-tjänsten och i Skatteverkets app kan alla med e-legitimation godkänna deklarationen oavsett om den tagits emot till en digital brevlåda eller på papper. Det går även att godkänna sin deklaration genom att sms:a eller ringa.

Nämligen att rapportera in sitt bankkontonummer. Lättast att rapportera in bankkontot, som man vill ha sin skatteåterbäring insatt på, är på Skatteverkets hemsida.

– Det är superviktigt att man anmäler sitt mottagarkonto för att snabbt och säkert få sin skatteåterbäring. Det går alldeles utmärkt att fixa det även om du redan har deklarerat, säger hon.

Vad händer annars?

– Då ligger pengarna kvar på skattekontot. Då får man begära ut betalningen i ett brev som man skickar till Skatteverket, så allra smidigast är att registrera ett bankkonto så kommer pengarna direkt. Men för de allra flesta ligger det kvar från året innan.

Hon säger att det kommer att bli en väldigt stor skatteåterbäring totalt i landet i år.

– Preliminärt för riket är det nästan 53 miljarder och för Sörmland är det ungefär 1,4 miljarder.

Fakta

Antal invånare i östra Sörmland som Skatteverket saknade kontonummer till när deklarationen skickades ut:

Nyköping 2 327 personer

Oxelösund 573 personer

Trosa 592 personer

Gnesta 534 personer

Första öppningsdagen deklarerade 47 260 sörmlänningar.

Så här mycket pengar kommer preliminärt att betalas ut i skatteåterbäring nästa vecka. De slutliga beloppen fastställs först den 7 april.

Nyköping 306 555 382 kronor

Oxelösund 59 032 525 kronor

Trosa 85 091 377 kronor

Gnesta 49 620 124 kronor

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!