120 körelever drabbas av konkurs

Minst 120 elever förlorar sammanlagt en halv miljon kronor i konkursen för körskolan Driver i Nyköping. Chansen att de ska få tillbaka något av de förskottsinbetalda pengarna är i princip obefintlig.

Övrigt2006-04-06 21:27
I onsdags i förra veckan försattes Bollnäsföretaget Amirator Utbildning AB, som drivit körskolan Driver i Nyköping, i konkurs vid Hudiksvalls tingsrätt.

Konkursförvaltaren advokat K-G Myhrberg, vid advokatfirman Abersten i Gävle, berättar att det först fanns en intressent som hade planer på att ta över körskolan och driva den vidare. Men, intressenten backade ur.
När vi fick det beskedet var det bara att stänga ner all verksamhet, säger K-G Myhrberg.
Alla körlektioner upphörde därmed i början av innevarande vecka, med undantag för att man hjälpt någon elev som hade sin uppkörning inbokad under veckan, konstaterar konkursförvaltaren.
K-G Myhrberg berättar att en sammanställning av det ekonomiska läget i konkursen visar att mellan 120 och 130 körskoleelever gjort förskottsinbetalningar på totalt cirka en halv miljon kronor.

Det handlar om inbetalningar för teori- och körlektioner som de i huvudsak inte haft. Och utsikterna att eleverna ska kunna få tillbaka något av sina inbetalade pengar är mycket små, menar K-G Myhrberg.
Det är beklagansvärt, men deras fordringar betraktas som vilka leverantörsskulder som helst. Elevernas fordringar kommer att registreras bland övriga oprioriterade borgenärer.
Tillgångarna hos körskolan är inte stora, säger K-G Myhrberg, som nu jobbar med att försöka sälja körskolans inventarier.
Inventarierna består i princip av kontorsmöbler och elevdatorer. Körskolans bilar är
leasade och kommer att lämnas tillbaka till bilföretaget som hyrt ut dem, och inbringar därmed inga pengar i konkursen.
Och begagnade kontorsmöbler och datorer drar inte in mycket pengar, säger K-G Myhrberg.
Personalen vid Driver i Nyköping, fyra anställda, har sagts upp som en följd av konkursen och att det inte finns någon som vill ta över verksamheten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!