71-åringen ska genomgå stor sinnesundersökning

Den 71-årige man som står åtalad för mordförsök på en 81-årig kvinna på S:ta Annas äldreboende i Nyköping ska genomgå en stor rättspsykiatrisk undersökning.

Övrigt2003-08-18 16:46
Det beslutade tingsrätten på måndagen. Undersökningen ska vara klar senast den 15 september. Därefter fortsätter huvudförhandlingen i tingsrätten.
_ Finner man att han är så sjuk att han inte får sitta i fängelse så döms han till sluten psykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. Anser man att han inte är sjuk är det ju bara fängelse som gäller, för det är ett så pass grovt brott, säger kammaråklagare Kenth Nyqvist.
71-åringen har i förhör erkänt att han knivskar kvinnan, men under måndagens rättegång nekade han till att han överhuvudtaget hade varit på äldreboendet. Rätten ansåg dock att det föreligger övertygande bevisning för att mannen är skyldig till försök till mord.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!