Anklew väntar på vad Halmstad vill erbjuda
Tidningarna på västkusten spekulerar redan i om division 3-spelaren Björn Anklew är den som ska ersätta polske skyttekungen Igor Sypniewski i Halmstad. Bissarnas skyttekung vet inte ens om han får kontrakt.
Vi har sagt det att vi genomför det här och sedan får vi se var vi står. Jag ska sätta mig ner med den assisterande tränaren Janne Andersson och höra vad de har att säga och berätta vad jag själv vill, förklarar Björn som bor hos flickvännen och förra IK Tun-spelaren Emma Börjesson under testdagarna i sommarstaden.
Björn har varken hunnit med Hotell Mårtensson eller Per Gessles Tylöhus. Allt fokus ligger på fotbollen.
Men jag har hunnit fatta att Halmstad inte bara är trevligt på sommaren. Det är en fin höststad också.
Med en fin och trevlig fotbollsarena. Björn Anklew var på Örjans Vall och såg Djurgården säkra SM-guldet i söndags.
Det är alltid lätt att sitta på läktaren men det känns faktiskt som att jag kan ta en plats i truppen på den här nivån om jag får fortsätta träna, säger han.
Har du slagit några tunnlar på Tommy Jönsson på träningarna?
Nja, det har varit dåligt med tunnlar. . . Spelarna på den här nivån har liksom ett lite annat kunnande än jag är van vid. Men jag gjorde faktiskt en tunnel i matchen mot Örgryte i torsdags.
Anklew har valt att fokusera på det egna spelet och inte på namnkunniga motståndare.
Jag bryr mig inte om det, inte innan matchen i alla fall. Efteråt kan det vara trevligt om man mött nån bra spelare men innan måste jag bara tänka på mitt eget.
GT hade rubriken Division 3-spelare ersätter Sypniewski? i förra veckan?
Jag läste det, ha, ha. Att ersätta en sådan spelare är inte aktuellt just nu, det kan jag säga. Det har gått skapligt på träningarna men det är ett väldigt stort steg att ta, det har jag märkt. I början skulle jag få göra allt för att ta en plats i truppen.
Och om det inte blir Halmstads BK?
Jag har inte funderat på det. Det är inga andra klubbar som har ringt till mig och jag har inte hört någonting hemifrån Bissarna.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!