Barnen gissar hur Ulla och Ingemar var som barn
Therese Nordlöf och Johan Lindblom går i ettan och tvåan på Östra skolan i Nyköping. De är ungefär lika gamla som Ulla Höglund och Ingemar Nilsson var för 60 år sedan. Men hur var Ulla och Ingemar när de var mindre? Det berättar de nu, men först gissar Therese och Johan vad de svarar.
Johan: Jag tror att Ingemar ville bli snickare. Han ser händig ut, så liknar han min morfar som är snickare.
Therese: Ulla ville nog bli danslärare, det passar henne. Det skulle jag vilja bli.
Ingemar: Det var inte så långt ifrån, jag håller på att bygga på en båt nu. Men när jag var mindre ville jag helst bli flygare, det tyckte jag var spännande.
Ulla: Först ville jag bli mamma och vara hemma med fem barn. Men sen tyckte jag det verkade tråkigt, och då ville jag bli lantmätare istället. Jag gillade att vara i skogen samtidigt som jag kunde sitta på kontor.
Hurdana var ni i skolan?
Johan: Jag tror att Ulla pratade mycket. Hon ser ut som min mormor, och hon pratar hela tiden. Ingemar var nog mittemellan.
Therese: Båda var nog duktiga i skolan. Ingemar var busig ibland och lugn ibland. Men han satt still när läraren sa till honom.
Ulla: Ja, jag pratade nog för mycket. Men det gick ändå inte att prata för mycket när jag gick i skolan, för vi fick ställa oss upp i bänkarna när vi skulle säga något.
Ingemar: Jag hittade på en del bus, vi brukade spela hartsfiol. Men läraren fick ändå ganska lätt ordning på oss.
När blir man vuxen?
Johan: Jag tror att de säger när man blir 18, 19 år.
Therese: Jag tror också 18, 19 år. När man blir vuxen leker man inte så mycket och så plockar man upp när man har stökat ner.
Ulla: Jag tycker att man är vuxen när man flyttar hemifrån och får klara sig själv, och det är ju i den åldern.
Ingemar: Jag tycker man är vuxen när man är 15 år ungefär, då förtjänar man att tas på allvar. Men jag tror inte att man slutar leka som vuxen.
Tror ni på Gud?
Therese: Ja, det tror jag att de gör. Det gör jag, fast inte så att Gud bor i himlen.
Johan: Nej, det tror inte jag att de gör. Det är nästan ingen som som tror på Gud, i min klass tror bara de som kommer från andra länder.
Ingemar: Det är svårt att svara på, när jag var ung jobbade jag i Sjömanskyrkan och där stod det Gud är kärleken. Det tyckte jag var fint, men jag tror inte på någon personlig Gud.
Ulla: Jag tycker det som står i nya testamentet är bra, men jag kan inte säga att jag tror på Gud.
Det gick bra för Therese och Johan att räkna ut vad Ulla och Ingemar skulle svara.
Snart får vi se hur mycket Ulla och Ingemar vet om Therese och Johan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!