Biblioteken kurar i skymningen
Tänd ett ljus, kryp upp i ett soffhörn och lyssna på en saga. Men gör det på biblioteket. Nästa vecka är Kura skymning på hundratals bibblor i Sverige. I Nyköping är det sagoläsning varje dag.
I nästa vecka, från och med måndag, har Sveriges bibliotek Kura skymning. Uttrycket är gammalnordiskt och finns på alla de nordiska språken.
Nu på måndag släcker man ner de elektriska ljusen
i biblioteken och tänder levande ljus, säger Maj-Britt Imnander, trosabo och representant för föreningen Norden.
Föreningen arbetar för att stärka den nordiska identiteten och samarbetar med de nordiska bibliotekens pr-förening.
De båda föreningarna kom för åtta år sedan på att en vecka om året ska vara nordiska biblioteksveckan. Med denna kommer också kura skymning.
Vid samma tid på måndag kväll kommer bibliotek i hela norden att släcka ner och läsa samma saga. Det är 1400 bibliotek i hela Norden, och hundratusentals människor som kommer att lyssna på samma saga exakt samtidigt, men på olika språk, berättar Maj-Britt Imnander.
Det betyder även att bibblorna i Nyköping, Vagnhärad, Eskilstuna och Strängnäs bjuder på högläsning i stearinsljusets sken.
Rubriken på årets evenemang är Det var en gång
i Norden... och sagorna som ska läsas upp är från H C Andersens produktion. Detta som ett litet förskott på författarens 200-årsjubileum 2005.
För vuxna har man valt ut Det otroligaste och barnen får höra Sagan om den fula ankungen. En del dagis, bibliotek och skolor kommer även att ha kura gryning med sagoläsning.
För den som är riktigt sagosugen är det sagostund på stadsbiblioteket i Nyköping vid 12-slaget varje dag under veckan. Många bibliotek ordnar dessutom egna program kring biblioteksveckan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!