Bissarna hoppas locka Stockholmstrio

Christopher Lundin finns redan i klubben. Nästa år hoppas Nyköpings BIS att en bil fylld med kapabla spelare pendlar mellan Stockholm och Rosvalla. Eijerholm, Jansson och Arencrans kan vara namn värda att plugga in till division 2-starten i vår.

Övrigt2003-11-07 22:43
Christopher Lundin blev över när Hammarby plockade in talanger till den allsvenska A-truppen.
Han hamnade i Nyköpings BIS och gjorde en mycket stark höstsäsong med aviga finter och oväntat stor arbetskapacitet.
Han har ett finger med i spelet när nu Nyköpings BIS jagar fler Stockholmare till nästa års division 2-spel.
Från Hammarby TFF kan Charlie Eijerholm och Richard Jansson vara på ingång. Från AIK:s utvecklingslag kan Marcus Arencrans ansluta.
Christopher känner allihop så det är klart att det betyder en del att vi har honom i klubben, påpekar Bissarnas värvningsansvarige Lasse Elmsäter.
Vi har redan en bil som åker på Stockholm. Det är ju dumt om en ensam kille ska sitta och åka den sträckan, resonerar Elmsäter.
Som förstås är mer mån om att få duktiga fotbollspelare till laget än att Stoffe Lundin ska ha någon att sjunga stämsång med till bilradioskvalet.
Mest meriterad är Charlie Eijerholm. Hans ansågs extremt lovande när han kom fram i Hammarby. Han hade A-kontrakt och satt på bänken ett antal allsvenska matcher men den senaste säsongen tillbringade han med utvecklingslaget Hammarby TFF i division 3.
Där gjorde den 22-årige offensive mittfältaren sju mål på 17 matcher.
Klubbkompisen Richard Jansson syntes i statistiken med sina sju varningar, men då är han också frän back som kan spela både i mitten eller till höger. Richard är en av Hammarbys duktiga 84:or.
Han stod på gränsen till A-laget när Hammarby köpte tillbaka Pétur Marteinson. Då såg vi chansen, säger Lasse Elmsäter.
I AIK:s utvecklingslag har Marcus Arencranz, också han 19 år, spelat både vänsterback, vänstermittfältare och defensiv innermittfältare. Den vänsterfotade talangen vill spela A-lagsfotboll och jagas av både Café Opera och Eskilstuna City vars sportchef Stefan Söderberg har bra koll på talangen efter sina många år i Solnaklubben.
Arencranz är inte intresserad av en plats på bänken vilket månne skulle tala emot super-ettanlaget i samlingen.
Alla tre har varit i Nyköping och bekantat sig med Bissarna och Rosvalla. Längre än så har man inte kommit.
Jag ska prata mer med dem i helgen. Vi är ju inte ensamma om att vilja ha de här killarna, det är ju helt klart. Men det är inte bara fråga om lösa förhoppningar. De har varit här och intresset är seriöst från båda parter.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om