– Nu ska brottsdelen utredas. Vi får se vad utredningen kommer fram till, säger Lennart Vestergren vid Eskilstunapolisen.
Det var strax före klockan 20 på söndagskvällen som händelsen ägde rum på Kungsgatan vid ett övergångsställe i anslutning till Närjeholmsvägen i Eskilstuna.
Enligt polisen ska krocken mellan bilisten och cyklisten som skulle korsa vägen, ha varit våldsam och räddningstjänst, polis och ambulans larmades till platsen.
Cyklisten, en man i 35-årsåldern fördes i ambulans till Mälarsjukhuset. Men eftersom hans skadeläge bedömdes som så allvarligt transporterades han vidare med ambulanshelikopter till ett annat sjukhus. Där avled han av sina skador under natten.
Nu ska polisen utreda dödsolyckan och Lennart Vestergren är tydlig med att han inte vill föregripa utredningen genom att spekulera om tänkbara orsaker.
– Vi ska se vad utredningen kommer fram till. Bilföraren ska höras och det finns också en del vittnesuppgifter, säger Lennart Vestergren.
Bilföraren, en kvinna i 45-årsåldern, är för närvarande misstänkt för vårdlöshet i trafik och vållande till annans död.