Dålig kontroll av folkölsförsäljning

Trosa kommun har inte kontrollerat folköls- och tobaksförsäljningen i kommunen sedan 2004, trots att det enligt kommunens drogprogram ska ske regelbundet.

Övrigt2009-04-03 07:25
Trosa kommun klubbade sitt drogpolitiska program 2000. I den konstateras att öl är inkörsporten för ungdomar till mer avancerade alkoholvanor. Kommunen ska därför minst en gång per år informera butiker som säljer folköl och tobak om 18-årsgränsen, men även kontrollera att butikerna inte säljer till minderåriga. Men verkligheten har sett annorlunda ut.

År 2004 hade socialkontoret sin senaste kontroll. Det var mot en butik som enligt rykten skulle ha sålt tobak till minderåriga. Det finns inget som säger att kontroller skett innan dess. Socialchefen Georg Hammertjärn erkänner att arbetet har fungerat dåligt.
Det har blivit eftersatt, men å andra sidan har det inte kommit in några rapporter om att butiker skulle ha sålt till minderåriga. Vi får ju signaler som det sker, säger Georg Hammertjärn.

Krävs det rapporter för att kommunen ska kontrollera butiker?
Nej, det krävs inte. Vi skulle ha kunnat gå ut och prata med handlarna ändå, men det är när ryktena går som vi reagerar. Problemet med ungdomars drickande är inte kopplat till att butiker säljer folköl, utan införseln av öl utifrån och kompisar som köper ut, säger Georg Hammertjärn.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om