Dåligt stöd ger usla tänder

Barn i Trosa och Gnesta har generellt mycket bra tänder, liksom barnen i länet som helhet.

Övrigt2006-11-10 23:25
Andelen som har många hål har minskat. Även om man plockar ut den tredjedel som har sämst tandhälsa så har det förbättrats de senaste åren, säger Jörgen Torstensson på landstingets tandvårdsenhet.

2005 var 56 procent av 12-åringarna i Sörmland kariesfria vid undersökningstillfället, att jämföra med 12 procent 1985.
Timo Pålsson-Stråe har arbetat som tandläkare i Vagnhärad och Trosa sedan 1976.
Då gick det många år mellan barnens besök. I dag är det väldigt mycket bättre, säger han.

Endast ett fåtal av de mellan 150 och 200 barn som Timo Pålsson-Stråe kommer i kontakt med har dåliga tänder.
Tyvärr hänger det ofta ihop med dåligt stöd hemifrån. Barnen har dålig kost och det är mycket småätande av chips och godis, säger Timo Pålsson-Stråe.

George Koc, tandläkare på folktandvården i Gnesta säger att gruppen med dåliga tänder oftare än andra uteblir från besök hos tandläkaren.
Tar inte föräldrarna ansvar så blir det ingen förbättring, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om