"Det ser fruktansvärt ut på bilderna"

På Taxi Kurir i Eskilstuna var stämningen tung under tisdagen. ‒Vi försöker att inte spekulera i vad som har hänt. Det lämnar vi till polisen. Men det ser fruktansvärt ut på bilderna, säger Per Wadstedt, vd på Taxi Kurir.

Övrigt2018-01-16 20:31

Per Wadstedt sitter på kontoret i Uppsala. Men han har tät kontakt med platschefen på Taxi Kurir i Eskilstuna, där chauffören som körde av vägen arbetar.

Hur är stämningen på arbetsplatsen?

‒Det är väldigt deppigt såklart. Vi har aldrig varit med om något liknande, att det har hänt en sådan här allvarlig olycka, säger Per Wadstedt.

Wadstedt berättar att arbetsgivaren varit i kontakt med föraren under tisdagen.

Har han kunnat berätta någonting om vad som har hänt?

‒Det vill jag inte kommentera. Det överlämnar jag åt polisen. Föraren är chockad fortfarande.

Vad händer härnäst?

‒Vi väntar på att polisen utreder fallet. Sedan kommer vi att titta internt på vad vi kan göra för att det inte ska upprepas. Vi har alkolås i alla bilar, förarna drogtestas, vi försöker att vara så proaktiva det bara går. Vi ställer krav på vilka fordon det ska vara, att de ska vara trafiksäkra. Självklart försöker vi ta reda på om vi missat någonting, om det var något vi hade kunnat göra annorlunda, säger Per Wadstedt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om