Devells uppmanar om att dokumentera mera
Vi själva är mycket för att dokumentera, säger makarna Devell, Karin och Lennart i Nyköping.
Vi har sju barnbarn och väntar det åttonde, säger Lennart. Jag vill inte säga att de bläddrar ofta i vårt album, men de kommer att göra det.
Det är nämligen en av tankarna med dokumentationen, för sig själv, men också för de efterlevande.
De har nyligen satt ihop en liten bok med autentiska historier eller uttryck från barnbarnen. Roligt att ha för dem när de blir äldre. Det är också en bra början på barnbarnens egen historia för sina egna barn och barnbarn.
Vi är också mycket intresserade av släktforskning och jag har skrivit en del om det i Anknytningen, släktforskarnas tidning. Det är intressant eftersom Karin är släkt med de Bescharna.
De tycker att det är bra att dokumentera samtiden, speciellt med tanke på att utvecklingen går så fort.
Uppmana de äldre att berätta om sitt liv, även om små händelser, hur de tänkte förr och levde, det är intressant, uppmanar Karin.
Karin och Lennart gör sina dokumentationer till små projekt. Hur trädgården såg ut en sommar, vilka blommor som fanns.
Nyligen har jag avslutat en dokumentation om mitt arbete på Studsvik, säger Lennart. Jag hade massvis med rapporter och det tog sin tid att läsa igenom och skriva ut det intressanta.
Lennart jobbade på Studsvik mellan åren 1956 och 2001.
Jag började med strålskyddsfrågorna och reaktorsäkerhet och har bland annat jobbat med slutförvaret av kärnbränslet. Jag var i USA och såg var de kunde och det är mina erfarenheter under de här åren jag dokumenterat. Vi förstod ju att man måste stänga någon gång, reaktorerna har ju en begränsad livslängd.
Men Lennart tycker att man kan skriva om sitt arbetsliv oavsett vad man sysslat med. Han har en kollega som gjort något motsvarande.
Men det är inga som säger att det gör sådana saker när vi talar om våra projekt, säger Karin.
Det här är typiska saker att syssla med för en pensionär, säger Lennart. Vi har väldigt mycket tid.
På senare tid har de dokumenterat en resa på Rhen och Mosel.
Dokumentera ert hem. Ta bilder och skriv ner vad ni har. Så småningom börjar ni göra er av med grejor och då kan det vara roligt med den dokumentationen.
Det visar ju också hur man hade det vid en annan tid, i jämförelse med dagens hem som ska vara enkla och lätta att sköta.
Vi går in i vardagsrummet för att fotografera. Där står en soffa som Karins farfars mamma har broderat. Soffan i sig är ju en dokumentation över denna hemmafrus liv.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!