Dina pengar, mina pengar
Bekymret var att han absolut var tvungen att ta sig hem för att sitta av öppningen av LO-kongressen morgonen därpå. Matchen var ju slut så sent att han inte skulle hinna med vanligt reguljärflyg.
De flesta av oss hade tvingats prioritera i det läget. Nästan alla andra hade tvingats fundera på om han eller hon skulle ha råd. Men Bosse Ringholm funderade inte över sådana trivialiteter. För här skulle det både ätas kaka och behålla den. I stället kallade man ner regeringsplanet, som fick hämta finansministerns sällskap efter matchen. Räkningen på 75 000 kronor skickades snabbt och smidigt till skattebetalarna. Just det, 75 000 skattepengar, mer än vad tio normalinkomsttagare betalar i inkomstskatt den här månaden.
Ringholm säger själv i SVT att han tyckte det var rimligt att han naturligtvis kom tillbaka till det engagemang han hade dagen därpå. Naturligtvis. Att finansministern tar sig fram i tid till LO-kongressen är verkligen något som folket måste göra extra uppoffringar för. Vi måste naturligtvis förstå att vi inte har skäl att vara upprörda ens om han varit tvungen att flyga tillbaka samma eftermiddag för att hämta något han glömt på hotellrummet, som omdömet till exempel.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!