En glädjens dag

Övrigt2004-04-29 23:16
!I morgon är det Utvidgningens dag. Öst är öst, väst är väst och aldrig mötas de två, så såg det ut i Europa för bara ett drygt decennium sedan. Men i morgon, just i morgon, möts de två. Länder från det gamla väst och länder från det forna öst sträcker ut händer mot varandra och förenas i en union. Det är stort och förtjänar att bli en minnesvärd dag, så låt den bli det.

Fira våren, fira värmen om vädrets makter är oss nådiga och fira att detta är en dag då vi inte sätter upp gränser mot varandra, inte låter rädslan för det obekanta ta överhanden utan tvärtom välkomnar det nya och spännande som en utökad vänkrets medför. Fyll en picknickkorg, ta med några filtar och ströva ut i det sörmländska landskapet.

Vi på ledarredaktionen föreslår att vi utvidgningsdagen till ära låter oss provsmaka av de läckerheter som nu kliver in på det kulinariska EU-bordet. Det smakar annorlunda och kanhända ovant, men det är m som mmm och mångfald. Det är det som gör det spännande. Kanske sitter samtidigt några andra européer på en grönskande äng
i ett nyblivet EU-land och äter svenska köttbullar just den här dagen till ära.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om