En lyckospriderska i Rosenkälla

Övrigt2003-01-28 16:56
En del människor verkar bara bli mer och mer aktiva ju äldre de blir. Margareta Karlsson, 73 år, tillhör den kategorin.
1962 flyttade hon tillsammans med sin make från Hälsingland till Nyköping. Maken hade blivit erbjuden en rektorstjänst här i staden och efter att deras tre barn blivit lite äldre, började även Margareta att arbeta som folkskolelärarinna. Paret byggde även ett nytt hus, i Rosenkälla.
Ja, där bor vi kvar än i dag, säger Margareta Karlsson och ler så där härligt plirigt, som bara en del människor kan.

Margareta arbetade som lärarinna till 64 års ålder. De sista 1213 åren som speciallärarinna för barn med svårigheter av olika slag.
Det var ett härligt jobb! Man kände verkligen att man behövdes, säger Margareta.
Som pensionär har Margareta Karlsson fullt upp. Hon är aktiv i Hjortensbergskyrkan och deltar flitigt i kyrkans aktiviteter. Det är allt i från serveringsgruppen till syjuntor och barnkörer.
Vi har även någonting som kallas för trasmöte. Då river vi sönder lakan och gör bandage av snibbarna som vi sedan skickar till Kongo, säger Margareta entusiastiskt.
Vid trasmötena, som brukar pågå större delen av dagen, äter deltagarna en gemensam sopplunch.
Alla tar med sin egen soppa, det blir enklast så, säger hon.

Alltsedan Margareta och maken flyttade till Nyköping har hon sjungit i kyrkokören, det är någonting hon tänker göra så länge rösten håller. Ett annat stort intresse i Margaretas liv är trädgården hemma i Rosenkälla.
Det är underbart att se hur det växer. Jag kan hålla på i timmar, tiden bara rinner iväg och ibland glömmer jag nästan bort att äta, säger Margareta.
Maken delar trädgårdsintresset till viss del, men när Margareta påtar som mest då fixar han inne i huset istället.
Också löser han korsord förstås, avslöjar hon.
Margareta Karlsson är glad över att ha hälsan i behåll.
Vi gamla är bara unga som blivit äldre, men visst är det en nåd att få vara frisk, avslutar hon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om