Olyckan inträffade vid 15.05-tiden under tisdagen, sedan föraren till en personbil förlorat kontrollen på sitt fordon och kört ner i diket. Detta var på E4, södergående riktning, strax efter Nyköpingsbro.
Både polis och räddningstjänst kallades till platsen, och kunde då konstatera att en person var i behov av sjukvård.
– Den här personen är förd till sjukhus med ambulans, säger Monica Bergström, presstalesperson hos polisen region öst.
Personen uppges ha varit vid medvetande efter olyckan, men utöver det har inga närmare uppgifter om skadeläget rapporterats.
Bilen fick bärgas från platsen. Under tiden som insatsen pågick begränsades framkomlighet på sträckan.
Senare under tisdagskvällen meddelade polisen att förarens körkort omhändertagit och att en anmälan om vårdslöshet i trafik upprättats.
Med anledning av den närmsta tidens kalla väder uppmanar nu räddningstjänsten trafikanter att ta det särskilt lugnt i trafiken.
– Det har ju töat en del och nu ska det ju frysa på igen. Så det är läge att varna om risk för halka. Det kommer att bli halt, säger Henrik Holm, insatsledare på Sörmlandskustens räddningstjänst.