Färdplanen måste följas
Stora förhoppningar har knutits till palestiniernas nyinstallerade premiärminister men det råder inget tvivel om att palestinierna själva ser Yassir Arafat som sin främste ledare. Att utvisa Arafat är inte en framkomlig väg.
Ett av de första stegen i färdplanen är att palestinierna tar ansvar för terrorismen och att Israelerna fryser bosättningarna.
Det finns krafter på båda sidor som av olika skäl inte vill ha fred. Den stora majoriteten i Israel och Palestina är dock innerligt trötta på krig och terror. Färdplanen, framförhandlad av USA, FN, EU och Ryssland, är en unik möjlighet. En förutsättning för fred är att den nya palestinska ledningen tar krafttag mot fundamentalisterna samtidigt som det palestinska folket behöver bevis för att världssamfundet inte har övergivit dem.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!