Folksam vill att kommunen betalar
Folksam ska kräva kommunen på pengar när de vet hur mycket pengar översvämningsskadorna har kostat. Vi har inte reglerat alla skador ännu, men det är på gång, säger Charlotta Varg, skadechef på försäkringsbolaget.
Men vi kommer att kräva kommunen på i stort sett hela beloppet, säger hon.
Folksam menar att avloppsnätet har orsakat skadorna. Men kommunen säger att avloppsnätet inte kan vara dimensionerat för de stora mängder vatten som kom.
Om parterna inte kan komma överens kan ärendet prövas i Statens VA-nämnd. Även missnöjda fastighetsägare kan anmäla kommunen dit.
Utgångspunkten är att kommunen har presumtionsansvar för de skador som uppkommer, det vill säga att de ska visa att de inte varit försumliga, säger juristen Mikael Bergelin på Statens VA-nämnd.
Praxis från tidigare domar visar att om kommunen kan bevisa att det handlar om ett regn som statistiskt sett faller mer sällan än vart tionde år, har de goda chanser att klara sig. Skyfallet i augusti sägs ha varit ett 100-årsregn.
Men det kan ändå vara så att de känt till problem i VA-systemet som inte åtgärdats, säger Mikael Bergelin.
Det skulle kunna göra att kommunen ändå blir betalningsskyldig.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!