Förlorad brygga återfanns

Familjen Holms käresta rycktes ifrån dem i förtid. Men påsken är miraklens tid. Den förlorade badbryggan har återuppstått – hittad på havet där den klöv vattnet.

Den förlista badbryggan hade mystiskt hamnat i närheten av Julaftons fyr där den påträffades.

Den förlista badbryggan hade mystiskt hamnat i närheten av Julaftons fyr där den påträffades.

Foto: Provat/Montage

Övrigt2017-03-01 07:00

SN rapporterade häromdagen om badbryggan som förra veckan var försvunnen från sitt läge i Kimholmsviken på Edanö utanför Trosa. När Marica Holm skulle besöka sina föräldrar var familjens badbrygga var som bortblåst. Och det är precis vad den verkar ha varit.

– Jag fick ett samtal från polisen. En man hade hört av sig till dem eftersom han hade påträffat en brygga när han var ute med sin båt. Han drog in den och det är bekräftat nu att det är vår brygga, säger Marica Holm.

Kanske hade den herrelösa bryggan lockats av Julaftons fyr, som 1867 uppfördes som kombinerad fyrvaktarbostad långt ut på Bokö-Oxnös norra udde i Trosa skärgård. Det var i alla fall i närheten av denna plats den förlorade badbryggan påträffades. Om den stulits eller slitit sig är oklart.

– Det är konstigt för den var ordentligt fastpålad. Men på lördag ska vi i alla fall hämta tillbaka den.

Badsommaren är räddad?

– Det kan man säga att den är! Det blir nog någon form av hittelön, men det får pappa ordna med, säger Marica Holm som även är tacksam för engagemanget kring deras försvunna brygga.

– Det har varit många som delat på Facebook och kommit med tips. Folk är måna är om varandra här och Trosa är fantastiskt på så sätt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!